Komu kredyt a komu pożyczkę

Aktualnie kredyt jest dla większości ludzi jedyną możliwością pozyskania w bardzo krótkim czasie znacznej ilości pieniędzy. W dzisiejszych czasach, gdy wynagrodzenia otrzymywane za pracę nie są wysokie, kredyt może być jedyną realną szansą na zakup nowych sprzętów, odremontowanie mieszkania, zdobycie wykształcenia lub wyjazdu na wymarzone wakacje. Konsumpcyjny styl życia, lansowany współcześnie w mediach, budzi w społeczeństwie chęć posiadania coraz większej ilości dóbr materialnych i towarów luksusowych. Kredyt jest więc dla części społeczeństwa jedyną szansą na zakup rzeczy drogich, a przez to bardzo pożądanych.

Niestety, trudna i niestabilna sytuacja na rynku pracy sprawia, że coraz trudniej jest uzyskać kredyt. W związku z kryzysem gospodarczym banki nie udzielają pożyczek tak chętnie, jak kiedyś, a kredyt dla wielu ludzi stał się nieosiągalnym marzeniem.

Aby uzyskać kredyt niezbędne jest również posiadanie określonej zdolności kredytowej, która jest gwarantem płynności finansowej i stanowi gwarancję tego, że uzyskany kredyt będzie regularnie spłacany. To niestety bardzo często stanowi barierę nie do przebicia dla młodych osób bez doświadczenia zawodowego, a przez to bez zdolności kredytowej, dla których kredyt jest jedyną szansą np. na zakup własnego mieszkania. Również osoby o niskich lub nieregularnych zarobkach, nie mogą aktualnie liczyć na kredyt udzielany przez bank. Nawet zabezpieczenie kredytu nie zwalnia ze zdolności kredytowej – odpowiednich dochodów i braku zadłużeń.

W takiej sytuacji ratować się można zaciągnięciem pożyczki u rodziny lub znajomych, ale rzadko zdarza się, aby osoba prywatna mogła zaoferować kredyt w pożądanej wysokości. Działalność kredytową prowadzą również firmy prywatne o instytucje parabankowe, ale współpraca z nimi może być ryzykowna i najczęściej obciążona jest bardzo dużymi odsetkami.

1 Komentarz

  • Wśród ciekawych i atrakcyjnych z punktu widzenia klienta nietypowych ofert kredytowych są takie, przy których nie trzeba przedstawiać zaświadczenia od pracodawcy, a wystarczy samo oświadczenie kredytobiorcy o wysokości osiąganych przez niego dochodów (opcja proponowana zwłaszcza klientom, którzy w danym banku mają rachunek osobisty, na podstawie którego bank wylicza zdolność kredytową), możliwość wyliczeni okresu kredytowania na podstawie nie wieku, lecz osoby z wyższym dochodem (atrakcyjne zwłaszcza przy kredytach branych wspólnie przez kilka osób), możliwość odroczenia spłaty pierwszej raty nawet o kilka miesięcy lub przerwania regularnych spłat w trakcie spłacania rat kredytowych (tak zwane wakacje kredytowe). Warto zapoznać się również z rozmaitymi ofertami promocyjnymi, związanymi z obniżeniem oprocentowania na pewien okres albo rezygnacją przez bank z marży.

Dodaj komentarz