Kredyty bankowe, pożyczki pozabankowe

Formalnie rzecz biorąc, to tylko banki mają prawo udzielać kredytów. Jak chodzi jednak o pożyczki czyli kredyty gotówkowe, to mogą ich udzielać także firmy pozabankowe oraz osoby prywatne. Generalnie zaś dobrze jest być zorientowanym przynajmniej co do podstaw kredytów i pożyczek, bo nigdy nie wiadomo czy nie będziemy musieli kiedyś wspomóc się takimi usługami finansowymi. Najwięcej emocji wzbudzają kredyty hipoteczne czyli te w ramach których bank nie wypłaca kredytobiorcy gotówki ale finansuje takim kredytem bezpośrednio zakup mieszkania domu lub innej nieruchomości. Z kolei dla osób pragnących nabyć samochód, banki oferują kredyty samochodowe. Gotówkę do swobodnego nią rozporządzania uzyskamy biorąc kredyt gotówkowy. Jeżeli ma to być kwota wysoka, to najlepiej w formie pożyczki hipotecznej, o ile pożyczkobiorca ma nieruchomość na której bank może sobie stanowić hipotekę jako zabezpieczenie pożyczki. Wspomniane kredyty oferowane są osobom fizycznym i firmom, ale firmy mają do dyspozycji także ściśle i wyłącznie kredyty dla firm – obrotowe albo inwestycyjne.

Jako się rzekło, nie tylko banki mogą oferować pożyczki. I tak też więc, mamy różne pożyczki bez BIK z firm pozabankowych, a kolei pośród tych, najwięcej emocji wzbudzają i krytyki wywołują produkty typu SMS kredyt. Są to szybkie i krótkoterminowe pożyczki z bardzo wysokim rocznym oprocentowaniem rzeczywistym, ale spłacane w terminie, nie wywołują zbytniego spustoszenia w osobistych finansach, choć zapewne firmy które ich udzielają liczą na to, że pożyczkobiorca się spóźni ze spłata lub zapomni o spłacie. Od kliku lat, mamy też o dyspozycji w formie zorganizowanej, prywatne pożyczki społecznościowe czyli między ludźmi, w specjalistycznych pożyczkowych serwisach.

Pożyczki bankowe są zwykle tańsze niż przynajmniej chyba w większości pozabankowych firm pożyczkowych które określa się jako parabanki. Do takich firm zwracają się z wnioskiem o pożyczkę głównie (albo wyłącznie) tacy klienci którzy nie wykazują zdolności kredytowej i nie otrzymaliby pożyczki w banku. Parabanki reklamują się głównie właśnie z takimi produktami jak kredyty bez BIK, pożyczki bez zaświadczeń i inne podobne a więc dla osób z kiepską zdolnością kredytową. Stosunkowo tanią pożyczkę można trafić na portalach społecznościowych oferujących pożyczki między ludźmi – osobami prywatnymi, ale są tam dostępne zwykle niewielkie kwoty pożyczek, chyba najczęściej rzędu kilkuset złotych. Porusza się też coraz częściej temat większych, bo zabezpieczonych hipotecznie pożyczek prywatnych ale jest to póki co chyba wciąż tylko niezorganizowany margines.

1 Komentarz

  • Młodzi ludzie tracą godziny na wybór kredyty hipotecznego, porównując oferty i marząc sobie. A pierwsze, co powinni zrobić, to wziąć pierwszą napotkaną w internecie ofertę kredytu i zgłosić się do banku wnioskując o kredyt. Po to, aby przede wszystkim dowiedzieć się, czy mają zdolność kredytową.
    Niektórzy, to wcale nie muszą sprawdzać empirycznie, czy mają zdolność kredytową na kredyt mieszkaniowy, bo to z góry jasne, że nie mają. Jeżeli ktoś nie ma stałych dochodów (nie na czarno ale udokumentowanych) to nie tylko że kredytu hipotecznego nie otrzyma, ale zapewne i chwilówki bez BIK z parabanków są poza jego możliwościami, bo i tam i na takie mikro pożyczki też trzeba mieć stałe dochody.

Dodaj komentarz