O co pytać przy kredycie hipotecznym

Decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego jest jedną z najważniejszych, jakie podejmuje współczesny człowiek. W końcu kredyt wiąże z bankiem na kilkanaście lub nawet na kilkadziesiąt lat. W tak długim czasie wiele może się zmienić, w tym także nasza sytuacja finansowa. Dlatego o kredyt, jak i o jego szczegółowe warunki warto pytać i jak najwięcej wiedzieć, aby gorzko nie rozczarować się w przyszłości. Oczywiście zanim zaczniesz się realnie zastanawiać nad wzięciem i wyborem hipotecznego kredytu, powinieneś sprawdzić czy takowy jest w Twoim zasięgu. Niektórzy (całkiem wysoki odsetek obywateli), zwłaszcza z powodu za niskich zarobków (w stosunku do liczby osób w rodzinie): http://kredytypozyczki.edu.pl/marzenie-o-wlasnym-mieszkaniu/ lub z powodu innych czynników obniżających ich zdolność kredytową, nie mają szans na przyznanie im kredytu hipotecznego przez żaden bank i wiele z tych osób nie zdaje sobie z tego sprawy.

W szczególności należy pytać pracownika banku o sposób naliczania raty, czyli co konkretnie składa się na określoną ratę. Warto zwracać szczególną uwagę na opłaty banku. Istotnym jest czy mają one charakter stały, czy zmieniają się one wraz z tabelą opłat i prowizji określonego banku. Należy również pytać o możliwość wcześniejszej spłaty kredytu – czy w ogóle taka opcja istnieje, a jeśli tak, to czy wiąże się ona z dodatkowymi opłatami. Analogicznie trzeba dowiedzieć się również o to, czy w ramach kredytu przewidziane są tzw. wakacje kredytowe. Nie należy również pomijać pytań o dodatkowe usługi banku, które ściśle związane są z oferowanym kredytem. Często za konkurencyjną marżą stoi konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, wzięcia karty kredytowej, założenia rachunku. Może dojść do sytuacji, że te obowiązkowe dla klienta dodatki znacznie podwyższą koszt całego kredytu hipotecznego.

Kiedy już zdecydujemy się na ofertę konkretnego banku, warto przed podpisaniem umowy kredytowej poprosić o jej wzór do wglądu (o wzór umowy oraz wszystkie jej załączniki). W domowym zaciszu warto szczegółowo przeanalizować wszystkie warunki. Należy pytać pracownika banku o wszystko, co jest dla nas niezrozumiałe bądź w jakiś sposób niejasne. Po podpisaniu umowy na pytania zwykle jest już za późno.

Dodaj komentarz